גרסה להדפסה

טיפול בגור יתום

גור יתום הוא גור שהופרד מאימו סמוך להמלטה, או שמסיבה כלשהי אין לאם די חלב בשבילו. הטיפול בגור יתום מתחלק ל- 3:

שמירה על חום גוף

לגורים בני פחות מ- 30 יום יש יכולת מוגבלת לשמור על חום גוף קבוע. לפיכך יש למקם את מקום הלינה שלהם באזור מוגן מרוח ולספק להם מקור חום חיצוני לפי הצורך: למשל, בקבוק מים חמים, פקוק היטב ומכוסה במגבת. חשוב שמקור החום יחמם רק חלק מארגז הלינה כך שהגור יכול לנוע אל מקור החום או ממנו והלאה, ולבחור בעצמו את המקום המתאים ביותר.

הזנה

הזנת גור קטן נעשית ע"י הנקה בתחליף חלב. אין צורך לספק לו תוספות אחרות או מים לשתיה, עד לגיל בו הוא מסוגל לשתות ולאכול בעצמו.

תחליף החלב המומלץ ביותר הוא זה שפותח במיוחד לגורי כלבים ולגורי חתולים. כיום ניתן לרכוש במרפאות הווטרינריות בארץ מזונות כאלה המיובאים מחו"ל.

אפשר גם להכין תחליף חלב ביתי, שהינו זול בהרבה. מבחינה תזונתית ההרכב אינו אידיאלי והכנתו דורשת השקעת עבודה, אך הניסיון מלמד שגורים רבים גדלו עליו יפה.

המרשם: 2 כוסות חלב פרה 3%

1 כף חמאה רכה

1 חלמון ביצה (הצהוב)

8 טיפות תכשיר ויטמינים ומינרלים (ניתן לרכוש ללא מרשם בבית מרקחת, למשל "פוליויט")

מערבבים היטב ושומרים במקרר.

גורים הנמצאים עם האם יונקים מעט ובתדירות גבוהה. גורים יתומים הדורשים הנקה ידנית יכולים להסתפק בהנקה של 6 פעמים ביום, עד גיל 3 שבועות. בכל ארוחה יקבל הגור 5-20 סמ"ק לפי גודלו. הכמויות גדלות בהדרגה לפי התפתחות הגור. יש להימנע מהאכלת כמות גדולה מידי הגורמת לבטן נפוחה. מאידך, בטן רזה ויללות בלתי פוסקות מצביעות על גור רעב.

האכלה מלאכותית של גורים דורשת זמן וסבלנות. יש לחמם את הכמות הדרושה לטמפרטורת הגוף, ולהאכיל לאט. אסור להציף את חלל הפה בנוזל או “לדחוף אוכל", שכן האוכל עלול לחדור לריאות ולגרום למחלה ואף למוות.

ניתן להאכיל באמצעות מזרק, באמצעות בקבוק האכלה לבובות ("בקבוק צעצוע") או בבקבוק מיוחד להנקת גורים (להשיג במרפאה).

החל מגיל 3 שבועות ניתן להגיש את תחליף החלב בקערה שטוחה. בזמן זה כדאי להוסיף לתחליף החלב המוכן גם מזון מוצק כגון גבינה 9% או "גרבר" בשרי לתינוקות. לאחר שהגורים התרגלו ללקק ולאכול מהצלחת, אפשר להוסיף להם כמויות גדולות יותר של מזון מוצק כגון בשר בקר/עוף טחון מבושל, ביצה מבושלת, גבינה צהובה/לבנה או מזון יבש לגורים.

עד גיל 6 שבועות יש לגמול את הגור לגמרי מתחליף החלב ולהגיש לו רק מזון מוצק 5 פעמים ביום, וכן מים טריים ללא הגבלה. בגיל 8-12 שבועות מאכילים 4 פעמים ביום, ומגיל 3 חודשים עוברים ל 3- פעמים ביום.

יתר ההנחיות, להזנת גורים גדולים יותר, נמצאות בדף הזנה אחר.

היגיינה

לאחר כל האכלה, יש לעורר את רפלקס נתינת השתן והצואה. בגור הגדל ליד האם, מתבצעת פעולת ליקוק לאחר כל הנקה. בהאכלת גור יתום משיגים אפקט דומה ע"י עיסוי עדין של פי הטבעת ואבר המין בעזרת צמר גפן רטוב. יש להתמיד בפעולה זו עד לגיל 3 שבועות. בנוסף יש לשמור על ניקיון הסביבה (להחליף עיתונים וכו').

הטיפול בגור דורש השקעה  אך הסיפוק רב. חשוב לציין שגורים שגדלו ללא חלב אם עלולים להיות יותר רגישים למחלות, ולכן יש להימנע בכל מחיר מלהוציא את הגור מהבית ומלהפגיש אותו עם כלבים או חתולים אחרים. מותר להפגיש גור עם בני מינו אך ורק לאחר השלמת סידרת חיסונים הניתנים במרפאה, החל מגיל 8 שבועות (בכלב) או 9 שבועות (חתול).

 

במידה וישנן עוד שאלות, נשמח להיות לכם לעזר,

ד"ר אמיר בור, ד"ר חנוך ספיר וצוות המרפאה

מרפאת גבעתיים לחיות בית

www.vetclinic.co.il | 03-7307333

פרטים על קורסי אילוף כלבים ניתן למצוא בדף אילוף באהבה

מאמרים:

על פרעושים, תולעים ושאר בעלי חיים

טיפול בגור יתום

מחלות שיניים וחניכיים בכלבים

במאמר זה:
שמירה על חום גוף
הזנה
היגיינה

חזור לראש הדף

ראשי : אילוף באהבה : דבר הרופא : עצות קטנות : צור קשר : מפת האתר

 

loanit.tzehori@gmail.com

חותמת אתר מומלץ