גרסה להדפסה

מחלות שיניים וחניכיים בכלבים

האם הבחנת בריח רע הנודף מפיו של כלבך ? פשק בעדינות את השפתיים ובחן את החניכיים והשיניים. האם השיניים מכוסות בשכבה חומה או שהן מחוספסות וללא ברק, או שגבול החניכיים הבא במגע עם השן נראה אדום מידי ולא ורוד "בריא" ?

אם כן, כדאי לך להמשיך ולקרוא בעיון את דף ההסבר.

אבן שן בכלבים

מחלות שיניים וחניכיים בכלבים נגרמות ע"י חיידקים הנצמדים לשן ויוצרים רובד. עם הזמן שוקעים על הרובד מלחים שמקורם במזון וברוק, ונוצרת אבן שן.אבן זו, שהיא מעין שכבה בצבע חום-קרם, המכסה בעיקר את חלק השן הקרוב לחניכיים, גורמת למספר צרות:

1. חשיפת שורש השן: כתוצאה מהאבן המתפשטת והדוחקת את החניכיים המגינים על השורש. השורש החשוף רגיש לכאב ולזיהומים.

2. דלקת חניכיים: בעיקבות לחץ האבן והרקבת המזון ע"י חיידקים ופלישתם לריקמה הבריאה. בשלב ראשון מתפתח כאב עמום שאינו פוסק והכלב מדיף ריח רע מהפה. בשלב מתקדם יותר נוצרים כיסי מוגלה בתוך החניכיים, מסביב לבסיס השן.

3. החלשת עצם הלסת: כתוצאה מחומצות המופרשות ע"י החיידקים. בכלב בריא יושבת השן חזק בעצם הלסת. במחלת חניכיים מתקדמת השיניים מתערערות ולבסוף נושרות.

4. נטייה לזיהום פנימי: כאשר החיידקים מכיסי המוגלה פולשים למחזור הדם ועלולים לפגוע במסתמי הלב, בכבד ובאברים פנימיים אחרים.

אם גיליתי אבן שן, האם זה לא מאוחר מידי?

במיקרים מתקדמים נגרם נזק בלתי הפיך לשיניים ולחניכיים. כמובן ששן מתנדנדת קשה להציל. לשימחתינו במיקרים רבים הנזק יכול להיעלם בעזרת טיפול מיידי, ואם האבן לא גרמה לנסיגה חמורה של החניכיים, ניתן להסיר אותה ולגלות מתחת שן לבנה ומבריקה. באותה הזדמנות גם מנקים את כיסי החניכיים, מחטאים את הריקמה ומלטשים את השן.

הטיפול נעשה במרפאה, בהרדמה כללית, תוך שימוש במיכשור כמו אצל רופאי השיניים. לצורך ההרדמה משתמשים בגאז מיוחד המצטיין בבטיחותו ומתאים גם להרדמת כלבים זקנים. ההתאוששות מהרדמה זו הינה קצרה מאוד.

בעלי הכלבים מדווחים לנו על שיפור במצב הרוח
של הכלב ובשימחת החיים שלו, בעיקבות הטיפול

האם יש פיתרון יעיל למניעת הריח הרע ולשיפור ההגיינה?

כן, והוא פשוט וקל אך דורש סבלנות והתמדה.

הטיפול נערך בבית וכולל ציחצוח יומי של שיני הכלב; התברר שכמו בבני אדם, זהו האמצעי היעיל ביותר למניעת התפתחות הרובד החיידקי. בהמשך דף ההסבר מתוארת הטכניקה לציחצוח שיניים.

השפעת הדיאטה על מצב השיניים

כלב החי בטבע וצד למחייתו, מנקה את שיניו תוך לעיסת עור קשה או נוצות. כלבים שעברו הסתגלות כחיות בית מקבלים לעיתים מזון רך ודביק הניצמד לשיניים ומהווה תשתית טובה ליצירת רובד חיידקי ולהתפתחות אבן שן.

מהדיאטה שאנו מגישים לכלבים ולחתולים, המזון היבש מומלץ יותר בכך שהוא תורם לניקוי השיניים בזמן הלעיסה, ולהפרשת רוק רב במכיל חומרים הקוטלים חיידקים.

לכלבים שאינם אוהבים אוכל יבש מומלץ להגיש פעם בשבוע חתיכת בשר קשה מבושל קלות.

ומה עם עצמות ?   לא כדאי !!  עצמות עלולות לגרום בין השאר לשברים בשן ולזיהום המחייב עקירה. לעיסת עצם המכוסה גידים ועור, כמו למשל זנב של פרה, יכולה למנוע הצטברות אבן אך רוב בעלי הכלבים אינם מעוניינים להכניס "ממתקים" כאלה לסלון. אם בכל זאת החלטתם על עצם, כדאי להשתמש בעצם "סינתטית" הנמכרת בחנויות, ועשויה למעשה מעור שעבר עיבוד ויבוש.

כיצד לצחצח שיניים לכלב?

1. חשוב להשיג שיתוף פעולה עם הכלב, מאחר וכפייה תגרום לכלב להתחמק מאיתנו או להיאבק ואף לנשוך. מילת המפתח היא  משחק , וניתן בסבלנות ובהדרגה להגיע לכך שהכלב יהנה מהעסק, וגם ירויח הרבה מילות חיבה וליטופים במהלך הטיפול היומי.

2. הרגל את הכלב לטעם של מישחת השיניים. תן לו ללקק מעט מישחה מאצבעך.  אם הכלב לא מתלהב, אסור להתעקש מכיון שהוא עלול לפתח סלידה מהטעם, לתמיד. כדאי לנסות שוב, למחרת, אחרי הארוחה, כשהכלב רגוע, או למרוח מעט מהמישחה על צעצוע ולשחק עם הכלב.

3. ציחצוח נעשה בהתחלה עם האצבע, ורק על השיניים הקידמיות. לאחר מספר ימים אפשר להתחיל להשתמש בתחבושת גזה לצורך הברשת השן אך עדיף במיברשת שיניים רכה של ילדים: כשהפה סגור והשפה מורמת, יש להבריש מיספר שניות בתנועה לפנים ולאחור. מברישים את השן ואת ריקמת החניכיים שמעליה.
לאחר תקופת ההתרגלות (שבוע-שבועיים) אפשר להגדיל בהדרגה את מיספר השיניים המטופלות. אין צורך להבריש את השן מצידה הפנימי (זה שקרוב ללשון).

4. כלב קטן ניתן להושיב על הבירכיים. כלב גדול ישב על הריצפה. הגישה היא מהצד או מאחורי הכלב.

במה כדאי לצחצח?

במרפאה עומד לרשותכם מיגוון של מישחות שיניים מיוחדות לכלבים מתוצרת T.E.C , ארצות הברית.

המישחות המיוחדות לכלבים אינן יוצרות קצף, טעמן מצויין ומושך והן מכילות חומר המשמיד חיידקים. אין צורך לשטוף את הפה לאחר הטיפול: המישחה מיועדת לכך שהכלב יבלע אותה בעיקבות הציחצוח, וכמובן שאין הדבר גורם לכלב כל נזק.

זכרו !

ציחצוח שיניים פעם ביום, החל מגיל שנה, ימנע מחלות שיניים ומחלות חניכיים, ימנע את הצורך בטיפולים הנערכים בהרדמה כללית, ויעניק לכלבך איכות חיים.

 

לשרותכם תמיד,

ד"ר אמיר בור, ד"ר חנוך ספיר וצוות המרפאה

www.vetclinic.co.il | 03-7307333

פרטים על קורסי אילוף כלבים ניתן למצוא בדף אילוף באהבה

מאמרים:

על פרעושים, תולעים ושאר בעלי חיים

טיפול בגור יתום

מחלות שיניים וחניכיים בכלבים

במאמר זה:
אבן שן בכלבים
אם גיליתי אבן שן, האם זה לא מאוחר מידי?
האם יש פיתרון יעיל למניעת הריח הרע ולשיפור ההגיינה?
השפעת הדיאטה על מצב השיניים
כיצד לצחצח שיניים לכלב?
במה כדאי לצחצח?

חזור לראש הדף

ראשי : אילוף באהבה : דבר הרופא : עצות קטנות : צור קשר : מפת האתר

 

loanit.tzehori@gmail.com

חותמת אתר מומלץ